top of page

Jak dobrać wino do posiłku?



W krajach śródziemnomorskich picie wina do posiłków jest już tradycją wielowiekową, rozpowszechnioną, popartą doskonałą znajomością tego szlachetnego trunku. W Polsce nie mamy jeszcze powszechnego zwyczaju spożywania wina, jako napoju wzbogacającego na przykład kolację. Z pewnością jednak warto poznać kilka podstawowych zasady jak serwować wina do posiłku - oto kilka z nich:



1. Białe wina

Potrawy o delikatnym smaku, np. duszone i surowe warzywa, sałatki, delikatnie przyprawiony drób, ryby, owoce morza, lekkie sałaty z dodatkiem z owoców, delikatne sery (np. mozzarella, ser kozi) najlepiej będą komponowały się z lekkimi słodkimi winami białymi. Wino białe półwytrawne natomiast można podać do makaronów, białego mięsa, wędlin, ryb, pasztetów i niektórych grzybów. W przypadku dań z sosem o doborze wina decyduje smak przewodni sosu, np. do dania z sosem cytrynowym warto dobrać białe wino o kwaskowej nucie.

Cięższe białe wina dobrze będą komponować się z wędzonymi rybami oraz rybami smażonymi i w sosach, gęsiną, delikatnie przyprawionym ciemnym mięsem z jasnymi sosami.


2. Różowe wina

Tego typu wina można podać do wędlin, wieprzowiny, cielęciny, zimnych przystawek i mocniej przyprawionego drobiu. Półsłodkie wina różowe najlepiej będą komponować się z deserami oraz sałatkami ze słodkimi nutami np. miodu, granatu lub pieczonego buraka.


3. Czerwone wina

Dość oczywista jest zasada, że ciemne ciężkie czerwone wino podamy do ciemnego mięsa, np. wołowiny lub dziczyzny. Lekkie czerwone wino dobrze natomiast skomponuje się ze smażonymi rybami, daniami z sosem pomidorowym, czerwonym, ale niekrwistym mięsem, lekkimi serami, pizzą, bigosem czy fasolką po bretońsku.

Warto również pamiętać, że czerwone wina wytrawne źle komponują się z daniami słodkimi i deserami, bowiem słodki smak podkreśla gorycz tego typu wina, co nie wszystkim może przypaść do gustu. Do deserów podajemy wina słodkie białe i różowe oraz musujące.


4. Wina musujące

Tego typu alkohol można serwować zarówno jako aperitif (samodzielnie, jako wstęp do posiłku), jak również, bez obawy pomyłki, do każdego dania, a także samodzielnie bez towarzystwa jedzenia.

Bardzo ważne przy podawaniu win jest temperatura, w jakiej się je serwuje, a także rodzaj kieliszka - jednak temat ten jest na tyle obszerny, że postaramy się poruszyć go w osobnym wpisie na naszym blogu.



Uniwersalna zasada - czy istnieje?

Ogólnie przyjęta obiegowa opinia głosi, że białe wina podajemy do lekkich dań, np. ryby, czerwone zaś do mięs. Sommelierzy, czyli eksperci od win, coraz częściej odchodzą jednak od tego schematu i utartych konwenansów. Kierując się modą, która dotyczy również tej branży, proponują abstrakcyjne, z pozoru niepasujące połączenia, np. ciężka tłusta potrawa - białe wino, w myśl zasady, że wino nie powinno kontrastować z potrawą i zagłuszać jej. Zestawianie win z posiłkami powoduje, że oba elementy wpływają na siebie nawzajem, powodując często zaskakujące efekty smakowe. Wino czasem wydobędzie, zdominuje lub zmieni smak potrawy. To samo danie w towarzystwie różnych win może smakować za każdym razem inaczej.


Jak widać nie ma jednej uniwersalnej zasady dobierania win do posiłku i dziedzina ta również podlega modom oraz łamaniu konwenansów. Generalną i nadrzędną zasadą będą zawsze indywidualne upodobania smakowe.

Jeśli zwyczaj wzbogacania posiłków, zwłaszcza tych bardziej uroczystych, lampką wina podoba Wam się, zapraszamy do sklepu Monopol Promil (Lipno, ul. Dobrzyńska 4), gdzie znajdziecie bogaty wybór win z różnych rejonów świata.


 
 
 

Comments


2019 © projekt i realizacja Webiness.pl

Sklep spożywczo-monopolowy

Monopol Promil

ul. Dobrzyńska 4

87-600 Lipno

tel. 730-582-289

do góry

bottom of page